Gdy już uporasz się z domowymi porządkami w domu, czas zabrać się za  fotografie na dyskach.

To symbol dzisiejszych czasów – fotografie wykonujemy telefonami, lub aparatami cyfrowymi i w takiej też formie – cyfrowej przechowujemy na dyskach. 

I bardzo fajnie. 

Fotografia cyfrowa pozwala na swobodne próbowanie swoich sił, wielokrotne wykonywanie tego samego lub bardzo podobnych ujęć. I wszystko byłoby okej, gdyby nie fakt, że rzadko kiedy wykonane ujęcia selekcjonujemy.

Finał jest taki, że na dyskach zalegają tysiące zdjęć, których nikt nie chce lub nie ma czasu przejrzeć. I o ile samo zaleganie nie jest niczym złym, o tyle świadomość, że dyski nie są długowieczne powinno dać Wam do myślenia.

czas drukować zdjęcia, odbitki

Teraz, gdy garaże i dawno nie odwiedzane zakamarki naszych domów są już uprzątnięte, zachęcam do przekopania się przez zdjęciowe archiwa.

Jak uprzątnąć fotograficzne archiwum?

  1. Chronologia – po pierwsze postaraj się posortować fotografie według dat ich powstania. Poukładaj zdjęcia w folderach, nazwij je w taki sposób, by łatwo można było je odnaleźć. Wymyśl taki system, którego już od teraz będziesz się trzymać. Pozwoli to na uniknięcie fotograficznego chaosu w przyszłości.
  2. Selekcja – gdy już posegregujesz swoje zdjęcia, czas na ich selekcję. Z każdego folderu w pierwszej kolejności usuń kadry nieostre, zbyt ciemne lub prześwietlone. Jeśli obok siebie masz kilka/kilkanaście bardzo podobnych fotografii, wybierz jedną, góra dwie najlepsze z takiego zestawu. Pozostałe bez zastanawiania się usuń.
  3. Opisy – jeśli masz tyle determinacji i samozaparcia, zachęcam Cię do opisania w kilku zdaniach sytuacji, okazji lub miejsca, w związku z którym powstały zamieszczone w folderze fotografie. Opis możesz umieścić w osobnym pliku tekstowym (na przykład w Notatniku). Pamięć bywa zawodna, ale jeśli w taki sposób zadbasz o swoje fotograficzne archiwum, za kilka lat z łatwością przypomnisz sobie wszystkie ważne lub zabawne momenty z tego okresu.
  4. Wydruk – to najważniejszy punkt całego procesu. Jak wspomniałam, dyski, choćby najlepsze, nie są niestety długowieczne. Dlatego musisz koniecznie zadbać o to, by Twoje wspomnienia nie zostały zniszczone wraz z zalaniem czy upadkiem komputera. Dlaczego akurat wydruki? Bo są relatywnie najtrwalsze. Jest też druga przyczyna – przed wywołaniem zdjęć na pewno kilka razy zastanowisz się które z fotografii są dla Ciebie najcenniejsze. A więc po raz kolejny odbędzie się krótka selekcja 🙂 I po trzecie – wydrukowane fotografie ogląda się zdecydowanie przyjemniej. Nie wiem na czym to polega, ale ujęcia, które trafiły na papier są zdecydowanie przyjemniejsze w odbiorze.

Dokładnie do tego Was dziś namawiam – do selekcjonowania zdjęć i późniejszego ich wydruku.

W moim domu wprowadziłam tradycję drukowania fotoksiążek. Drukujemy wspomnienia z wyjazdów i ważnych wydarzeń. W albumach umieszczamy też zdjęcia codzienne – to one opowiadają historię naszej rodziny. Świetnym pomysłem jest wzbogacenie fotoksiążki o wesołe anegdoty lub żarty sytuacyjne. W ten sposób może powstać przepiękna kronika. Zapewniam, że to niepowtarzalna pamiątka.

Zapewniam, wysiłek włożony dziś w przekopanie się przez tony piętrzących się zdjęć zaowocuje wspaniałą pamiątką na przyszłość.

A jeśli nie wiesz jak zabrać się za skomponowanie rodzinnego albumu, powierz sprawę profesjonalistom!

Zrobimy to za Ciebie!

Tak, wykonamy dla Ciebie piękny album lub fotoksiążkę, w której znajdą się Twoje ulubione rodzinne zdjęcia. Mało tego – jeśli chcesz, możemy te fotografie poddać obróbce kolorystycznej lub retuszowi. Wszystko po to, żeby Twoja pamiątka była jeszcze piękniejsza!

Zadzwoń lub napisz do nas i daj znać w jaki sposób możemy Ci pomóc!

malgosia@molokofoto.pl

tel. 512-282-717

  • 90,00 

  • 350,00 

  • 280,00 

  • 1 100,00 

  • 200,00