Nareszcie, po wielu miesiącach wyczekiwania, na świecie pojawia się dzieciątko – kruche, delikatne maleństwo. Chcielibyście zatrzymać ten czas na dłużej, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się noworodkowe sesje fotograficzne. Jednak jak przygotować siebie i dziecko do sesji fotograficznej?

Kiedy umawiać się na sesję noworodkową?

Radziłbym nie zwlekać z wyborem fotografa do sesji noworodkowej. Warto jeszcze będąc w ciąży poszukać takiego, którego prace najlepiej odpowiadają naszemu zmysłowi artystycznemu. Odwiedźcie studio, w którym wykonywane są sesje niemowlęce, zadajcie wszystkie nurtujące Was pytania oraz zapytajcie o doświadczenie w pracy z najmłodszymi i najbardziej wymagającymi modelami. Powiadomcie fotografa o przewidywanym terminie porodu, by zyskać pewność, że gdy maleństwo już pojawi się na świecie, uda się zrealizować sesję noworodkową w dogodnym dla wszystkich terminie.

Kiedy jest najlepszy  czas na sesję noworodkową?

Noworodek w pierwszych dniach swojego życia dłuższą część dnia spędza na odpoczynku. Dlatego właśnie najlepszym momentem na noworodkową sesję fotograficzną czas to między 5, a 14 dniem życia. Po tym czasie dziecko zaczyna się dość szybko zmieniać, jest bardziej ruchliwe, ciekawe, i co za tym idzie trudniejsze do ułożenia do snu w trakcie sesji.

Sen nie jest warunkiem koniecznym do tego, by wykonać zdjęcia niemowląt, jednak najsłodsze i najpiękniejsze kadry powstają właśnie wtedy, gdy maluszki są zrelaksowane i pogrążone we śnie. Ponieważ to sesja noworodkowa, to właśnie najmłodsi dyktują tempo pracy. Najwięcej czasu w trakcie sesji zajmuje nie samo fotografowanie, ale przytulanie, przewijanie, karmienie i układanie do snu. Jeśli noworodek na początku sesji nie jest jeszcze gotowy, by zasnąć, wykonuję fotografie maluszka w objęciach rodziców lub starszego rodzeństwa. Muszę przyznać, że są to moje ulubione kadry, które pokazują kruchość nowo zrodzonego dzieciątka.

IMG_3990 copyŻeby ułatwić zasypianie, w pomieszczeniu, w którym odbywa się sesja fotograficzna, panuje dość wysoka temperatura. Próbujemy przez to odwzorować warunki panujące w brzuszku mamy, by maleństwo czuło się jak najbardziej komfortowo. Inne ważne czynniki wpływające na spokojny sen to najedzony brzuszek, sucha pieluszka i zrelaksowani rodzice. Niemowlę najlepiej nakarmić już w studio, tuż przed samą sesją. Jeśli mama karmi naturalnie, powinna zwrócić uwagę, by w dzień poprzedzający sesję unikać nowych, wzdymających lub ostrych potraw. Jeśli maleństwo jest karmione mlekiem modyfikowanym, proszę pamiętać o zabraniu do studia pełnej butelki. Studio jest wyposażone w podgrzewacz do butelek, nie będzie więc problemu z przygotowaniem świeżego i ciepłego posiłku dla maluszka. Zaleca się także, by przed sesją fotograficzną dziecko pozostało jak najdłużej wybudzone (minimum godzinę przed spotkaniem).

W trakcie sesji każdorazowo staramy się spełnić wszystkie potrzeby najmłodszego modela lub modelki, dlatego tak wiele wagi (i czasu) przywiązuje się do zapewnienia dziecku pełni komfortu. Nie zapominamy przy tym o rodzicach – studio wyposażone jest w wygodny kącik relaksacyjny, gdzie można na chwilę oddać się błogiemu lenistwu, popijając gorącą kawę, czy herbatę. 

Jak długo potrwa sesja noworodkowa?

Długość trwania sesji noworodkowej wyznacza sam mały model. Jeśli uda się szybko ułożyć maluszka do snu, sesja z pewnością przebiegnie sprawniej. Zazwyczaj czas trwania takiego spotkania wynosi  2 – 4 godziny. Radzę, by nie planować żadnych ważnych spotkań na dzień sesji noworodkowej, ponieważ przedłużająca się sesja może wpłynąć niekorzystnie na Wasz nastrój, co z pewnością wyczuje noworodek.

Czy to dla noworodka bezpieczne?

Bezpieczeństwo podczas sesji to podstawowe kryterium, którym się kierujemy. Studio zostało zaprojektowane w taki sposób, by ułatwić pracę na planie zdjęciowym, ale także by zminimalizować wszelkie ryzyka. Wszystkie rekwizyty używane w trakcie zdjęć, materiałowe owijki oraz ubranka do sesji fotograficznych są czyszczone w środkach niepodrażniających delikatnej skóry dziecka. Wzrok noworodków i małych dzieci jest bardzo czuły i nie powinien być poddawany ostrym błyskom światła, dlatego do sesji noworodkowych używamy wyłącznie lamp, dających ciągłe światło. Noworodki układamy wyłącznie w bezpiecznych pozycjach i na specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Staramy się również, żeby temperatura podczas wykonywania sesji fotograficznej pozwalała maluszkowi na pełen relaks.

Gdzie najlepiej wykonać sesję fotograficzną noworodka?

img_2504-kopiuj

Najlepsze miejsce to takie, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Dla świeżo upieczonych rodziców takim miejscem będzie najprawdopodobniej Wasz dom – i jest to jak najbardziej zrozumiałe i jak najbardziej możliwe. Taka lokalizacja ma jednak swoje wady. Pierwszym ograniczeniem jest liczba dostępnych rekwizytów – jest ona zdecydowanie mniejsza, niż przy wyborze sesji w studio, bowiem ograniczona pojemność bagażnika samochodu wymusza już na wstępie eliminację wielu z nich. Jeśli więc zależy Wam na możliwości uzyskania zróżnicowanych kadrów z sesji noworodkowych, polecam wizytę w profesjonalnym studio fotografii dziecięcej.

Co ze sobą zabrać na sesję noworodkową?

Tak naprawdę bardzo niewiele rzeczy jest Wam potrzebne w trakcie sesji noworodkowej. Większość niezbędnych przedmiotów i sprzętów znajduje się już w studio. To, czego nie znajdziecie, a co może się przydać, to smoczek oraz zapasowe śpioszki w razie awarii. Mamom radzę przywieźć kosmetyki do makijażu oraz grzebień lub szczotkę do włosów. Do kadrów z rodzicami przydadzą się stroje pasujące do siebie kolorystycznie. I najważniejsze – dobry humor. Bez tego ani rusz! I tak właściwie to wszystko, czego Wam trzeba.